wsiepolskie.pl

Encyklopedia Wsi i Regionów województwo dolnośląskie / powiat ząbkowicki / gmina Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki

www.kamieniec-zabkowicki.57-230.wsiepolskie.pl

Instytucje / Gminny Ośrodek Kultury

Gminne Centrum Kultury - 57-230 Kamieniec Ząbkowicki, ul. Złotostocka 27, tel. 074 8 173 231

Gminne Centrum Wystawiennicze w dawnym kościele ewangelickim
Po drodze do kamienieckiego zamku uwagę przykuwa, położony bezpośrednio przy wzniesieniu prowadzącym do zamku, piękny kościół. Jest to dawna świątynia ewangelicka, wybudowana w 1885 r., zaprojektowana przez Ferdynanda Martiusa – współautora i budowniczego zamku w Kamieńcu. Do powstania kościoła wydatnie przyczyniła się księżna Marianna Orańska.
Świątynia, nazywana dziś „Czerwonym kościółkiem”, została zbudowana w stylu neogotyckim. Jest jednonawowa z transeptem, orientowana. Powstała głównie z cegły, lecz elementy dekoracyjne, wykończenia murów, okien, otworów drzwiowych wykonano z piaskowca. Od zachodu do kościoła przylega wieża o wysokości 52 m.
Od momentu powstania do końca II wojny światowej kościół służył miejscowej wspólnocie ewangelickiej. Burzliwe są powojenne losy świątyni – budynek przez wiele lat pełnił funkcje magazynowe, i dzięki temu – choć zaniedbany – był utrzymywany przez kilkadziesiąt lat w nienajgorszym stanie technicznym. Co jakiś czas podejmowane były próby ratowania zabytku i jego adaptacji na cele społeczne. Niestety – dopiero w latach 80-tych XX w., dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej, rozpoczyna się mozolna restauracja obiektu. Prace, przerwane pod koniec lat 80-tych (w wyniku zmian ustrojowych w Polsce), podjęto ponownie w połowie lat 90-tych.
Po przeprowadzonej restauracji obiekt pełni rolę centrum kultury – mieści się w nim Gminne Centrum Wystawiennicze.
źródło:www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl